Instalacja wodno-kanalizacyjna, choć na co dzień jej nie widzimy, bo jest ukryta, to jednak jest niezwykle istotna z punktu widzenia każdego budynku i jego użytkowników. Jej odpowiednie wykonanie ma ogromne znaczenie, gdyż wówczas nie będzie ona powodować problemów przy wieloletnim użytkowaniu budynku.

Jakie błędy w zakresie instalacji wodno-kanalizacyjnych pojawiają się najczęściej?

Mimo że jest ona tak istotna, to możemy spotkać się z wieloma błędami w czasie projektowania i montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jakie pojawiają się najczęściej?

  1. Nieprawidłowe doprowadzenie instalacji do budynku – określają to przepisy, każdy element musi znajdować się na odpowiedniej głębokości, poniżej przemarzania, pod ławami fundamentowymi, w związku z tym najczęściej prace te realizuje się w czasie wylewania fundamentów. Złe ułożenie rur może powodować w przyszłości problemy z dostawą bieżącej wody.
  2. Niewłaściwe odprowadzenie ścieków z budynku – jeśli wykonane to zostanie nieprawidłowo to w przyszłości mogą pojawić się przecieki i zatykanie się instalacji.
  3. Brak projektu instalacji – co ciekawe to bardzo częsty błąd. Rury są kładzione według wiedzy fachowca, bez odpowiedniego projektu i pomiarów, co może powodować w przyszłości wiele problemów z ich funkcjonalnością.
  4. Poprowadzenie instalacji w sposób, który będzie osłabiał konstrukcję budynku – np. przechodzenie rur przez elementy konstrukcyjne. Wszystkie wnęki i przebicia powinny zostać wcześniej odpowiednio zaplanowane.
  5. Nieuwzględnienie odkształcania się materiałów instalacji – dotyczy to szczególnie ciepłej wody i ogrzewania. Warto wziąć to pod uwagę, gdyż później ich praca może być znacznie za głośna.

Projektowanie instalacji

Projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej powinien powstać równolegle z planem samego budynku. Na jego podstawie musi odbywać się montaż, a także konieczne jest zachowanie dużej dokładności, która pozwoli na sprawne i bezproblemowe użytkowanie.