Jest naturalnym kruszywem, które powstaje przez rozdrobnienie kamieni. Nie tylko wygląda pięknie, ale też jest wytrzymały i praktyczny. Grys, bo o nim mowa, ma niezwykle szerokie zastosowanie. Używa się go w aranżacji przestrzeni i krajobrazu, budownictwie, przemyśle, drogownictwie, a nawet w kolejnictwie.

Jest nieodłącznym elementem większości zadbanych ogrodów. Jego frakcje mają ciekawy, nieregularny kształt i ostre krawędzie. Zwykle występuje w różnych odcieniach szarości. Poznaj zastosowania grysu i zastanów się czy i ty nie potrzebujesz skorzystać z zalet, jakie daje ten naturalny kruszec.

  • Dom i ogród

Ze względu na swoje właściwości, naturalny, zwykle szary kolor i ładny wygląd, grys jest bardzo często wykorzystywany przy urządzaniu ogrodu. Poniżej opisujemy, jak można go użyć w domu i ogrodzie.

Ścieżki - Ścieżka wysypana grysem niewątpliwie będzie się nie tylko wspaniale prezentować, ale też stanowić funkcjonalne rozwiązanie ułatwiające dojście z domu do innych budynków lub miejsc w ogrodzie. Można też wykonać ścieżkę z innych materiałów - na przykład większych kamieni, a grysem jedynie wypełnić puste miejsca.

Obrzeża rabatek i otoczenie domu- Na obrzeżach domu będzie pomocny w regulowaniu ciepła w jego wnętrzu, a także zapobieganiu wchłanianiu się wilgoci w fundamenty. Można go też wykorzystać usypując go jako obrzeża rabatek oddzielając tym samym poszczególne strefy ogrodu.

Podłoże wokół roślin na rabatach i skalniakach - Grys wysypany wokół roślin sprawia, że wyglądają one estetycznie i są odpowiednio wyeksponowane, ale to nie koniec jego zalet. Pomaga on też kontrolować wilgotność i ciepłotę gleby. Ciemny grys magazynuje ciepło, a jasny odbija promienie słoneczne. Hamuje rozwój chwastów, dzięki czemu wybrane rośliny mogą lepiej się rozwijać. Można też układać z niego geometryczne wzory, które sprawią, że ogród nabierze niepowtarzalnego, oryginalnego charakteru.

Oczka wodne - Jeśli masz w ogrodzie oczko wodne, to jako ozdobę wysypaną na dno lub wokół niego możesz użyć właśnie grysu. Wyeksponuje on piękno roślin i ryb, które zamieszkują oczko.

Ozdoby i dekoracje - Trudno wymienić wszelkie zastosowania grysu w domu i ogrodzie. Właściwie tylko od twojej pomysłowości zależy to, jak go wykorzystasz. Można z niego tworzyć wiele ozdób i elementów dekoracyjnych – na przykład wyłożyć nim ziemię w dużych doniczkach czy stworzyć z niego dekoracje w szklanych naczyniach. Na rynku dostępne są różne kolory, rodzaje i rozmiary tego kruszywa, dzięki czemu możesz stworzyć z jego użyciem unikatowe ozdoby, takie jakie pasują akurat do twojego otoczenia.

  • Budownictwo

Odpowiednio użyty grys tworzy stabilne, wytrzymałe powierzchnie. Można z niego tworzyć schody, posadzki, blaty, parapety i inne elementy domu czy mieszkania. Jest używany przy produkcji wyrobów betonowych i betonu, a także innych mieszanek chemicznych używanych przy budowach. Służy często do produkcji podbudów i materiałów nawierzchniowych - chodników, ścieżek rowerowych, dróg z użyciem kostki brukowej, a także podkładów drenażowych.

  • Inne zastosowania grysu

Grys znajduje zastosowanie w branży kolejowej przy nasypach kolejowych lub produkcji podbudowy pod tory. Jest też wykorzystywany w mieszankach mineralno-asfaltowych do modernizacji dróg lub tworzenia zupełnie nowych.

Jak widać, grys ma mnóstwo zastosowań. Być może przychodzą ci na myśl jeszcze inne, których nie opisaliśmy w tym artykule. Warto wykorzystać ten materiał stworzony przez naturę. Skontaktuj się z firmą, która zajmuje się sprzedażą i dostawą do klienta kruszyw i wybierz materiał dobrej jakości, którego potrzebujesz do realizacji swojego projektu.