Pierwsze chłodne dni sprawiają, że z radością wracamy do domu – pod warunkiem oczywiście, że panuje w nim odpowiedni komfort cieplny. Aby tak faktycznie było, należy odpowiednio dobrać grzejniki do każdego z pomieszczeń. A wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe zadanie. Kaloryfer o zbyt małej mocy nie zapewni nam komfortu cieplnego, a ten o zbyt dużej mocy będzie droższy i trudny do hydraulicznego wyregulowania. Jak zatem prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie ciepła?

Różne pomieszczenia, różne potrzeby

Każde pomieszczenie w domu lub w mieszkaniu – nawet przy podobnych wymiarach – ma indywidualne zapotrzebowanie na ciepło. Inne zapotrzebowanie cieplne występuje w kuchni, inne w łazience, a jeszcze inne w sypialni. Temperatura w kuchni powinna być nieco niższa, ponieważ znajdujące się w niej sprzęty AGD stanowią dodatkowe źródło ciepła. W sypialni natomiast warto zadbać o niższą wartość temperatury, co ułatwi zasypianie i pozwoli na odpoczynek. Dopasowując moc grzewczą grzejnika do poszczególnych pomieszczeń, należy także wziąć pod uwagę ilość ścian zewnętrznych i wewnętrznych, ilość okien oraz miejsce zamontowania grzejnika. Istotny jest nawet fakt, czy kaloryfer zostanie zabudowany, czy też pozostanie odkryty. Ważna jest także funkcja grzejnika – inną moc należy dobrać do urządzenia, które będzie miało tylko zadanie dogrzewania pomieszczenia, a inną, gdy ma również służyć do suszenia prania.

Jak określić zapotrzebowanie na moc grzewczą?

Najważniejszym elementem podczas doboru grzejników jest określenie zapotrzebowania na moc grzewczą danego pomieszczenia. Aby zrobić to w sposób prawidłowy, należy użyć wartości określonych w projekcie budowlanym. Istotna jest tu nie tylko powierzchnia pomieszczenia, ale również jakość jego izolacji, a nawet rodzaj wykorzystywanego paliwa. Jeśli takie dane nie są dostępne, najbezpieczniej jest skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy przy doborze grzejnika wezmą pod uwagę wszystkie elementy.