Odpowiednio wykonana izolacja to gwarancja sprawnie działającej instalacji. Pozwala ograniczyć straty ciepła oraz wyraźnie zmniejszyć koszty ogrzewania. Wybierając otulinę rur należy pamiętać, by dostosować ją do instalacji, gdyż tylko wtedy będzie spełniać ona swoją funkcję prawidłowo.

Dlaczego warto wykonać izolację rur w ogrzewaniu?

Izolacja rur ma na celu ograniczyć straty ciepła, co przekłada się na wydajność instalacji oraz ostateczne koszty ogrzewania. Dzięki izolacji woda dopływająca do grzejnika jest zbliżona do temperatury wody wypływającej ze źródła ciepła, co korzystnie wpływa na wydajność całej instalacji. Ponadto, mając dobrze wykonaną izolację rur wysokotemperaturowych, można wykorzystać mniejsze grzejniki, które będą działać równie wydajnie, jak grzejniki o większych gabarytach, a dodatkowo są tańsze w eksploatacji.

Materiały izolacyjne rur w ogrzewaniu wysokotemperaturowym

Każda instalacja wymaga zastosowania odpowiednich materiałów, które zapewnią jej prawidłowe funkcjonowanie. W przypadku rur grzewczych są to zazwyczaj wełna mineralna, kauczuk syntetyczny, pianka poliuretanowa oraz polietylen spieniony. Ponadto rury zabezpieczone są dodatkowo okładzinami z folii aluminiowej, która jest świetnym przewodnikiem ciepła, a także okładzinami z PCW, które dodatkowo chronią rury przed uszkodzeniem i działaniem pary wodnej. Każda z tych izolacji cechują dobre właściwości izolacyjne w różnych przedziałach temperaturowych, co nie pozostaje obojętne dla funkcjonowania instalacji. Specjaliści z zakresu instalacji mając na uwadze warunki pracy instalacji, oddalenie źródła ciepła od grzejników są w stanie wybrać materiał, który będzie spełniać oczekiwania użytkowników i przyczyni się do obniżenia rachunków za energię cieplną.